Jak poradzić sobie z kleszczem
21-05-13 07:56 Umieszczone w: Informacje Ciekawostki
Taką oto paskudę usunąłem dziś rano z pieska. To wyjątkowo nieprzyjemne i groźne „zwierzątko” ku przestrodze sfilmowałem (za pomocą iPhona i soczewki makro z Ōlloclip).
Aktualizacja: Nagrałem drugi film tym razem z instruktarzem jak kleszcze usunąć.
Ten przyrodniczy film można potraktować jako dalszy ciąg „własnego Animal Palnet”. Ale jest to też przestroga aby nie lekceważyć zagrożenia jakie niosą za sobą kleszcze. Wiosna, lato i „złota polska jesień” zachęca do spacerów po lasach i łąkach lecz należy pamiętać aby po spacerze sprawdzić czy nam lub naszym pupilom nie przyplątała się taka paskuda (nawet jak używamy środków odstraszających i zwalczających kleszcze).
A tu kilka porad jak kleszcza usuwać i co robić gdy się przytrafi:
Nie wolno:
- Zatapiać kleszcza (zalewać olejem alkoholem czy innymi cieczami). Duszący się kleszcz „zwymiotuje” do ranki i jeżeli był nosicielem boreliozy lub innych chorób (a wiele z nich jest) zakażenie gotowe.
- Ściskać i zgniatać kleszcza oraz go przypalać. Powód ten sam jak wyżej.
- Wyjąć kleszcza w całości (unikając ściskania) obracając kilka razy. Obroty spowodują „zawinięcie” się kleszczy i nic nam w rance nie zostanie.
- Jeżeli kleszcz był naszym pasożytem dłużej niż kilka godzin (powyżej 3-5) dobrze jest skonsultować się z lekarzem. Tak czy siak należy sprawdzać czy nie wdała się borelioza (objawy).
Przed drugą z groźnych chorób roznoszonych przez kleszcze (kleszczowe zapalenie mózgu) możemy się zaszczepić.
Filmy:
Uwaga! Radzę nie oglądać przed i w czasie posiłków ;-)
blog comments powered by Disqus